Vystúpenie detského folkórneho súboru s hosťom Fs Gymnik.
Predstavenie na záver školského roku detského folklórneho súboru Hájenka nadväzuje na predstavenia "Hájenka a jej kamaráti", na ktorých DFS Hájenka privíta a predstaví svojho hosťa. Tentokrát je to jubilujúci FS Gymnik z Bratislavy, v ktorom aktuálne účinkuje niekoľko bývalých Hájenkárov a v minulosti v ňom tancovali aj vedúci Hájenky.
Detský folklórny súbor Hájenka vznikol v roku 1988 v Bratislave, v mestskej časti Petržalka, kde dodnes pôsobí na ZŠ Tupolevova 20. V roku 1994 nadviazala Hájenka spoluprácu s Detskou ľudovou hudbou Jarabinka. Hájenka a Jarabinka však už vystupujú pod spoločným názvom Detský folklórny súbor Hájenka. V roku 2023 Hájenka oslávila 35. výročie svojho založenia.
Hájenku navštevuje takmer 150 detí vo veku od 6 do 16 rokov. Väčšina detí pochádza z Petržalky. Tridsaťšesťročná Hájenka pochodila väčšinu festivalov na Slovensku, účinkovala v mnohých európskych štátoch, na Taiwane a Vianoce už dvakrát strávila v Austrálii. Vo svojom programe má Hájenka tance, piesne a hudobné čísla z rôznych oblastí Slovenska. Sú to hry, tance a piesne z mestského prostredia, Záhoria, Liptova, Terchovej, Tekova a Dobrej Nivy.
Hájenku vedú Michal Štefanovič, Jaroslav Mendel, Tatiana Šišková a detskú ľudovú hudbu vedie Zuzana Pokorná.
folklórny súbor Gymnik
Korene Gymniku siahajú až do roku 1953, keď na bývalej Vysokej škole pedagogickej v Bratislave rozvíjal svoju činnosť vysokoškolský folklórny súbor Pedagóg pod vedením národného umelca prof. Suchoňa a učiteľov Katedry hudobnej výchovy dr. Fedora a dr. Lenga ako aj študentov Fakulty spoločenských vied Kopeckého a Šimonekovej – Madrovej. Zásluhou prof. Stráňaia, a prof. Rovného, veľkých nadšencov folklóru, vznikali pre prácu nového folklórneho súboru odborno-umelecké, ekonomicko-organizačné podmienky. Po zániku FS Pedagóg vzniká na pôde FTVŠ UK v roku 1964 z krúžku ľudových tancov folklórny súbor Gymnik. Zásluhou ďalších učiteľov z vedenia FTVŠ UK, ako prof. Kuchena, vtedajšieho dekana FTVŠ UK, prodekana prof. Kilára, vedúceho Katedry teórie a didaktiky gymnastiky prof. Hrčku, prof. Macáka, neskoršieho dekana FTVŠ UK a ďalších učiteľov FTVŠ UK sa vytvorili dobré podmienky pre jeho rast. Súbor sa rozšíril o vokálnu a inštrumentálnu zložku.
Dom kultúry Zrkadlový háj
14.06.2025 | 17:00 - 23:00
HUDBA, DIVADLO, PRE DETI, KOMUNITNÉ AKTIVITY
15 €