DIVADLO TANDEM - ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME

Činohra, situačná komédia

Za meškanie sa ospravedlňujeme

Cesty vlakom po malebnom Slovensku môžu byť rôzne. Veď už odjakživa sa vraví:

Svet je malý, Slovenskom ešte menšie. Kto sedí vedľa nás? Kto robí ten príšerný bordel vo vlaku, a kto je, sakra, Miňo?

POZOR. Predstavenie 23.9.2022 hráme výnimočne v Malej sále DK Lúky.

Dĺžka predstavenia: 70 -80 min.

Dostupnosť: od 12 rokov

Žáner: činohra, komédia

Dĺžka predstavenia: 50 - 55 min.

Hrajú:

Jaroslava, mama: Daša Čejková

Ignác: Roman Moser / Martin Michael Benčič 

Denis: Márius Záruba / Michal Kutlák

Paulína: Mária Ines Gajdošíková / Zuzana Suchá

Maroš, František: Michal Kiseľ 

 

Daniela, dievča 2: Alexandra Smatanová / Marcela Rédlerová

Dominika, dcéra: Martina Halúsková / Katarína Poláková

Otec, milenec, chlapec: Stanislav Mráz

Dievča: Veronika Blahová 

Sprievodkyňa, žena: Adriana Červená

Réžia, námet, autor inscenácie: Martin Michael Benčič 

Asistent réžie: Daša Čejková 

Kostýmy, predaj vstupeniek: Ľudmila Bečičová Duducová 

Rekvizity, kulisy: Daniel Csáky

Svetlá, zvuk: Alžbeta Benianová 

Marketing: Veronika Blahová  

UPOZORNENIE: Nasledujúce riadky obsahujú zápletku a rozuzlenie deja.

Vo vlaku začínajúcom svoju cestu v Bratislave sa stretnú rôzni ľudia.

Denis, ktorý cestuje do Piešťan na otvorenie novej časti piešťanských kúpeľov, ktorú pomáhal navrhovať. Paulína, ktorá sa nechce zaujímať o nič iné, len sa naučiť materiály do školy. Hoci kupé navštívia aj iní ľudia, pokojnú atmosféru cesty naruší až svojský dôchodca Ignác, ktorý je večne so všetkým nespokojný a napriek tomu, že sa mu ostatní snažia najprv slušne naznačiť, aby bol ticho, neprestáva a stále na niekoho alebo niečo nadáva. Jediný, kto sa mu odváži niečo drzejšie povedať je študent Maroš, ale keďže ho Ignác nepovažuje za dostatočnú autoritu, nedbá na jeho reči.

Zmena nastáva až po príchode „veľkej vody“ v podobe dôchodkyne Jaroslavy, ktorá sa nehanbí povedať človeku krutú pravdu do očí tak, ako jej ústa narástli. Vďaka tomu sa s Ignácom dostávajú do viacerých konfliktov.

Denis sa pomedzi to snaží čo najviac komunikovať so svojou milovanou Dominikou. Tá je dcérou toho, ktorý novú časť piešťanských kúpeľov buduje. Jej otec je prísny muž a od začiatku dáva pocítiť svojej dcére, že pokiaľ bude jej milovaný Denis meškať, nebude váhať a ublíži mu, keďže mu tým zničí jeho slávnostné otvorenie.

Denisovi cestu sťažuje aj fakt, že sa do neho zapozerá Paulína, ktorá nemá dobré vyjadrovacie schopnosti. Navyše pôsobí, že má svoj vlastný svet, s ktorým Denis nechce mať nič spoločné.

Medzitým príde do kupé mladá slečna Daniela a upravený František, ktorý si hneď všimne Jaroslavu a začne ju baliť. Jaroslava mu naletí a flirtuje s ním. Až počas rozhovoru si Daniela všimne, že František je ten istý muž, ktorý kedysi rovnakým spôsobom oklamal jej babku. Následne jej zobral všetky cennosti a zmizol. Keď dá Daniela najavo, že ho prichytila, František sa dá na zbabelý útek, pričom sa nezabudne pokorne Jaroslave ospravedlniť, hoci to sám nemyslí vážne.

Keď Ignác započuje Jaroslavine meno, okamžite sa mu vybavia spomienky. Zrazu sa obaja spoznajú a zistia, že pred päťdesiatimi rokmi spolu chodili v Trenčíne.

Vtom vlak zastane, pretože sa niekto pod neho hodí. Denis ihneď informuje Dominiku, ktorá musí oznámiť situáciu otcovi a ten ju vysiela, aby išla po Denisa autom, keďže vlak sa nachádza niekde medzi Leopoldovom a Piešťanmi. Dominika sa bojí búrok a keďže jedna začína, odmietne po Denisa ísť. Otec sa s ňou poháda. Tvrdí, že by išiel sám, keby nemusel ísť na to otvorenie a podľa neho je Dominika iba nevďačné dieťa, ktoré mu pokazilo sny. Následne si však v televíznych novinách pozrie, že v blízkosti železničnej trate medzi Leopoldovom a Piešťanmi prišlo k reťazovej dopravnej nehode v dôsledku búrky. Uvedomí si, že život jeho dcéry mu je prednejší a tak sa jej prvýkrát v živote ospravedlní. Obaja spolu odchádzajú na otvorenie kúpeľov s tým, že zatiaľ vymyslia náhradný program a Denisov príhovor na slávnostné otvorenie počká na jeho príchod. 

Počas toho si v kupé Jaroslava s Ignácom vybavujú staré účty, nezrovnalosti a zisťujú, prečo sa vlastne opustili. Následne to už v sebe neudržia a pobozkajú sa. Hoci sa jeden druhému hnusia, napriek tomu sa dajú opäť dokopy.

Vlak sa medzitým pohne a o pár minút dorazí do Piešťan, kde Denis vystupuje. Z kupé chce čo najrýchlejšie odísť, ale medzi dverami ho ešte zastaví Paulína, ktorá mu povie, že ju dnešná cesta naučila, že nikdy nie je neskoro ísť za svojimi snami, ale vždy je lepšie to urobiť skôr ako neskôr.

Dom kultúry Lúky

  23.09.2022 | 19:00 - 21:00

  DIVADLO

 7 €

DIVADLO TANDEM - ZA MEŠKANIE SA OSPRAVEDLŇUJEME

Podobné podujatia