MRZÁK INISHMAANSKÝ

Divadelné predstavenie.

Čierna komédia o tom, čo sa stane, keď do najzapadnutejšieho zapadákova v Írsku vtrhnú filmári z Hollywoodu. V hrubozrnnej dedinskej groteske sa stretneme s peknou zberbou charakterov, pričom každý z nich sa snaží urvať si kúsok svojho šťastia. Najviac sa o to, prekvapivo, pokúša sirota a mrzák Billy, ktorý má sen byť hercom za veľkou mlákou. Cynizmom prešpikovaná inscenácia nemá zľutovanie so svojimi postavami, ktoré divákom predhadzuje v plnej surovosti a absurdnosti. Jednoducho intenzívny divadelný zážitok, ktorý má v sebe všetko potrebné – nabrúsený humor, brilantné herecké výkony a príbeh pútajúci až do samého konca! 

Malý írsky ostrov, 30. roky. Život v nudnom mestečku naruší príchod hollywoodskych filmárov, ktorí do filmu hľadajú novú tvár. V mladých obyvateľoch náhle vzplanie túžba stať sa hercami a odísť z tohto bohom zabudnutého miesta za skvelou kariérou. Medzi nimi je aj Billy, múdry a premýšľavý mladík, ktorý bojuje nielen s postihnutím po detskej obrne, ale aj urážlivými poznámkami dedinčanov. Možno je to jeho túžba odtiaľ konečne odísť, možno je to jeho odlišnosť od pekných tvárí, no každý ostane prekvapený, keď si Američania vyberú práve jeho. Dramatik Martin McDonagh verne zachytil nielen bizarné postavičky, ale aj všadeprítomnú ekonomickú, duchovnú a morálnu biedu tohto obdobia v Írsku. 

„Je tam originálna zápletka. Samotný dej hry má konkrétnu stopu a človeka zaujíma, ako to je a ako to dopadne. Je zaujímavé sledovať aj to, že všetci klamú a veľmi ťažko sa dostávate k skutočnej pravde,” hovorí režisér Jakub Špalek. V hlavnej úlohe mrzáka Billyho sa predstaví Matouš Ruml. „Je bohužiaľ najmúdrejší. To sa mu vymstí, pretože on tam nemôže vydržať. Dokáže využiť svoju chytrosť, takže urobí to najväčšie svinstvo zo všetkých, Nie je to úplne kladná postava, a to sa mi veľmi páči,” hovorí o Billym Ruml. Ďalšie postavy stvárnili Martin Hofmann, Miloš Kopečný, Aleš Petráš, Lukáš Jůza, Adrian Jastraban, Jitka Nerudová, Eva Elsnerová, Markéta Coufalová, Martina Prášilová, Pavel Langer a Jiří Wohanka. O výpravu sa postarala Libuša Josefy, na pohybovej stránke spolupracovala Michaela Váňová, pod dramaturgiu sa podpísala Lenka Bočková, írsku ľudovú hudbu upravil Petr Malásek a preklad inscenácie vytvoril Ondřej Pilný. 

Dom kultúry Zrkadlový háj

  26.02.2024 | 19:00 - 22:00

  DIVADLO

 38 / 35 €

MRZÁK INISHMAANSKÝ

Podobné podujatia