PRECHÁDZKA OPERETNOU EURÓPOU

MELÓDIE Z ČIAS PROPELERU

Sólisti: Katarína Procházková, Dušan Šimo

Dirigent: Dušan Štefánek

Opereta zachvátila celú Európu už v 19. storočí. Vrchol popularity však dosiahla až neskôr v tvorbe Lehára a Kálmána. Vypočujte si to najkrajšie, čo operetní autori naprieč Európou napísali pre milovníkov krásnej hudby. Skvelí sólisti z Banskej Bystrice Katarína Procházková a Dušan Šimo, ako aj Metropolitný orchester Bratislava s dirigentom Dušanom Štefánkom sa tešia na stretnutie s Vami. 

 

Program:

Julius Fučík: Triglav – pochod
Jacques Offenbach: Orfeus v podsvetí – predohra
Franz Lehár: Pieseň Ilony z operety Cigánska láska
Emmerich Kálmán: Pieseň z operety Vojvodkyňa z Chicaga
Paul Lincke: Svätojánska muška – idyla
Gejza Dusík: Vám čarokrásnu pieseň zaspievam – duet z operety Modrá ruža
Emil Waldteufel: Najmilší – valčík

PRESTÁVKA

Oscar Nedbal: Veľká mazurka z operety Poľská krv
Gejza Dusík: Pieseň môjho srdca – pieseň z operety Osudný valčík
Emmerich Kálmán: Pieseň Tassila z operety Grófka Marica
Reveriano Soutullo: Legenda o bozkávaní – zarzuella
Johann Strauss: Ako slobodný duch – pieseň z operety Cigánsky barón
Johann Strauss: Hlasy domova – pieseň z operety Netopier
Hans Christian Lumbye: Šampanský galop
Gejza Dusík: Zatancuj si so mnou – duet z operety Modrá ruža

Partneri koncertu: Kultúrne zariadenia Petržalky, Bratislavský kultúrny spolok a FB Consulting.

Zmena zamerania koncertov a účinkujúcich vyhradená.

Metropolitný orchester Bratislava (MOB) je hudobné teleso, ktoré na slovenskej hudobnej scéne pôsobí už od roku 2005. Pri založení si MOB za cieľ stanovil zachovanie operety v Bratislave a výchovu novej generácie operetných umelcov. Za toto obdobie sa orchestru podarilo zapísať sa do dejín interpretácie klasickej operety. Sústreďuje sa najmä na hudbu vychádzajúcu z viedenských valčíkov – hudbu tanečných salónov, cez klasické operety až po súčasné diela. Významnú časť repertoáru tvoria skladby slovenských autorov. Orchester už inšpiroval viacerých súčasných skladateľov k napísaniu nových diel. Za najvýznamnejšie počiny možno považovať iniciovanie napísania novej pôvodnej slovenskej operety „Láska na Považí“ (Víťazoslav Kubička – Oľga Duhanová), ktorá mala premiéru v októbri 2015 a operety pre deti "Priadka, čo pesničkou priadla" (Michal Šintál – Oľga Duhanová), ktorá bude mať pódiovú premiéru 19. 6. 2022.
MOB združuje špičkových profesionálnych hudobníkov, ktorí sú členmi najvýznamnejších slovenských telies ako Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a orchester Slovenského národného divadla.
MOB je jediným neštátnym orchestrom na Slovensku, ktorý má vlastnú koncertnú abonentnú sezónu. Môžete ho však počuť nielen na koncertných pódiách, či vo vysielaní rozhlasu a televízie – vyhľadávajú ho aj organizátori reprezentačných plesov a významných firemných podujatí, recepcií, a pod.

Od roku 2018 organizuje MOB každoročne Majstrovské operetné kurzy. Na nich – pod dohľadom najlepších medzinárodných operetných sólistov – rozširujú svoje obzory mladé slovenské operetné nádeje. V roku 2021 sa kurzov zúčastnili aj frekventanti zo zahraničia, čím sa Majstrovské operetné kurzy stali medzinárodnou kultúrnou a vzdelávacou udalosťou.

Snaha o rozšírenie repertoáru viedla aj k založeniu Metropolitného zboru Bratislava, ktorého členovia prichádzajú z najlepšieho zboru na Slovensku – Slovenského filharmonického zboru. Umožňuje to prinášať poslucháčom i zriedkavé vokálno-inštrumentálne skladby v tej najvyššej kvalite.

V roku 2009 založil MOB Čestné kuratórium. Členmi sa môžu stať významné osobnosti medzinárodného kultúrneho, vedeckého a spoločenského života. Úlohou týchto osobností je stáť po boku orchestra, pomáhať radou, podporiť navonok ciele a tiež ich prezentovať na rôznych fórach doma i vo svete. Zatiaľ sa členmi stali legendárna speváčka Prof. Ks. Renate Holm (D, A); hudobný skladateľ Prof. PhDr. Egon Krák ArtD. (SK); významný nemecký historik SKH Dr. Friedrich Wilhelm Prinz von Preußen (…………D); zakladateľ tradície Bratislavských novoročných koncertov JUDr. Ján Sabol, najvýznamnejší pražský galerista PhDr. MgA. Miro Smolák (SK, CZ); dirigenti Zdeněk Macháček (SK…), Leoš Svárovský (CZ), Emmanuel Villaume (F, USA) a Kaspar Zehnder (CH).

 

Dom kultúry Zrkadlový háj

  19.06.2022 | 17:00 - 18:00

  HUDBA

 15 €

PRECHÁDZKA OPERETNOU EURÓPOU

Podobné podujatia