HOMO PANELLUS (ČLOVEK PANELOVÝ)

Divadelno-hudobno-kulinárske pásmo. Predstavenie divadelného projektu o Petržalke, inscenované čítanie zo scenára a kapustnica.

Kultúrne zariadenia Petržalsky a O.Z. Tucet pozývajú obyvateľov Petržalky a všetkých fanúšikov divadla na prezentáciu pripravovaného divadelného - dokumentárneho projektu o Petržalke: Homo panellus (človek panelový). 

Homo panellus (Človek panelový)

Homo panellus – skúmaný približne od roku 1973. Pozorovaním v prirodzenom prostredí antropológovia zistili, že môže ísť o samostatný druh.

,,Ja si myslím, že spomienky si každý tvorí sám a aké ich chce také ich má a ja mám na Petržalku hlavne dobré.´´

Divadelnej inscenácii Homo panellus, ktorá je v štádiu prípravy, predchádza výskum z roku 2008, kedy sa uskutočnilo 38 rozhovorov s obyvateľmi Petržalky. V roku 2007 sme z časti výskumu vytvorili divadelnú inscenáciu Petržalské príbehy. Zaoberala sa témami ako spoločenská a individuálna pamäť miesta, domov, vplyv prostredia na život člověka. V roku 2023 uplyn​ulo​ 50 rokov od položenia základného kameňa sídliska Petržalka. Polstoročie tejto mestskej časti a panelmi zastavanú históriu, ktorá výstavbe predchádzala, vnímame ako príležitosť znovu si položiť otázku, čo je panelák a kto sú jeho obyvatelia.

Projekt vzniká na základe rozhovorov s obyvateľmi Petržalky a ľuďmi, ktorí výrazne ovplyvňovali jej podobu.

,,12 poschodí po 6 bytov na jednom poschodí, približne traja ľudia na byt, to je strašná cifra. To sú štyri ulice zo štvrti, kde som bývala predtým.´´

,,Ja som tak poctivo zbierala po tie hovná po našom psovi, ešte ani sáčky tu neboli, ja som si brala igelit. Chytila som hovno, prevrátila igelit a hodila som to do kontajnera. Ibaže, keď som videla, že nikto iný to nerobí... No budem sa ja ohýňat? Postúpam všecky hovná  a svoje nenájdem.´´

 ,,Za našim domom začali veľké stavebné práce, bager kopal niekoľko dní obrovskú jamu. „Ujo, čo to kopete?“ , spýtala som sa. „Kúpalisko,“ povedal robotník. Dlho som žila v nadšení, že budeme mať kúpalisko rovno pod oknom. Z kúpaliska ale nebolo nič. Za našim domom urobili len podchod. Od vtedy sa už žiadnych robotníkov nepýtam, čo to bude.´´

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

TUCET - Štúdio novej drámy sa zameriava na tvorbu divadelných inscenácií, performatívnych a participatívnych projektov, tematizujúcich otázky komunity, kultúrnej pamäte, inscenovania, identít, politík, prenikania súkromného a verejného. Realizovalo niekoľko inscenácií súčasnej drámy, participatívnych akcií, vzdelávacích projektov z oblasti súčasnej drámy a autorských inscenácií a kolektívnych autorských inscenácií. Je združené okolo autora a režiséra Jána Šimka.

Dom kultúry Zrkadlový háj

  05.12.2023 | 17:30 - 22:00

  HUDBA, DIVADLO, KOMUNITNÉ AKTIVITY

HOMO PANELLUS (ČLOVEK PANELOVÝ)

Podobné podujatia